Kyselé zelí je zdrojem prospěšných látek i v zimě. Ale ne to kupované!

Kyselé zelí je zdrojem prospěšných látek i v zimě. Ale ne to kupované!

V době, kdy se k nám dováží všechny možné “superpotraviny”, které nám mají posílit imunitu, doplnit vitamíny a celkově povzbudit vitalitu, trochu stranou zůstává náš malý domácí zázrak, který s nimi může směle soupeřit.
Naši předkové měli v každé chalupě po celou zimu bečku kysaného zelí. A babičky věděly, proč si ho na zimu nakrouhat. I když neuměly všechny ty výživové hodnoty pojmenovat, jejich účinky na náš organismus jim byly zřejmé.

Blahodárné mléčné kvašení

Zvlášť nyní, kdy už jsou nám známy vedlejší účinky antibiotik, se dost často sháníme po výrobcích s probiotickýmu kulturami. V chladících vitrínách hledáme živé jogurty, probio si kupujeme v lékárnách, přitom stačí mít doma kysané zelí. Zelí totiž při jeho přípravě prochází mléčným kvašením a právě kyselina mléčná vytváří antimikrobiální látky zastavující růst patogenních bakterií, podporuje vstřebávání vápníku a železa do krve, podporuje trávení bílkovin a cukrů a mimo jiné i například vyživuje buňky tlustého střeva, normalizuje střevní mikroflóru a zlepšuje průchodnost, takže vás zbaví zácpy.
Naši předkové si kvašeným zelím pomáhali i při léčbě žaludečních vředů či slinivky, dodnes je mezi diabetiky rozšířen zvyk snižovat si hladinu cukru v krvi kysaným zelím nebo pitím šťávy z něj.

Námořníci ho brali na loď proti kurdějím

Při dlouhých zámořských plavbách mívali námořníci problém s přísunem vitamínu C, který je chránil proti kurdějím (avitaminóza, skorbut) a jejich projevy –  časté krvácení různých částí těla: dásní, pod kůží, ve svalech, pod nehty, vnitřních orgánů, snížená odolnost proti nemocem a porucha krvetvorby. Zachránilo je až kysané zelí, obsah vitamínu C a dalších výživových látek je úžasný. Kromě něj dodá kysané zelí organismu vitamíny B, E a K, ze stopových prvků pak draslík, vápník, zinek a hořčík, fosfor, síru či fluor. Tento přírodní multivitamín má diuretický účinek, zbavuje tělo toxinů a snižuje krevní tlak. Pomáhá s regenerací, proto je velmi vhodný právě po dlouhé zimě v předjaří, kdy většinu z nás přepadne jarní únava. Pro zachování všech vitamínů, především vitamínu C, který se teplem ničí, je dobré konzumovat ho co nejvíc za syrova. Výborný je třeba salát z pokrájeného kyselého zelí s jemně krájenou cibulkou a několika kapkami oleje.

Pro jistotu si ho naložte sami

Všechny tyto zdraví prospěšné látky najdete ovšem jen v zelí, které prošlo mléčným kvašením, nikoli to sterilované ve sladko kyselém nálevu. Navíc opakované testy vzorků prodávaného kysaného zelí prokázaly, že v mnoha z nich není ani očekávané průměrné množství vitamínu C,  či probiotik, v některých případech dokonce úplně chyběly. Můžou za to především sterilizace teplem a přidávání chemických konzervantů, aby výrobek vydržel co nejdéle.
Pokud chcete mít zelí, jímž posílíte imunitu a doplníte v zimě (klidně po celý rok), připravte si ho sami. Je to jednodušší, než byste čekali a nepotřebujete ani kameninový hrnec nebo bečku.

Recept na domácí kysané zelí do sklenic:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *