5 tipů, jak se vyhnout chřipce

5 tipů, jak se vyhnout chřipce

Mírná zima, deštivé a sychravé počasí jsou nejlepšími předpoklady pro množení mikroorganismů včetně virů chřipky. A my je pak na sebe vzájemně ochotně přenášíme, protože místo ulehnutí do postele se snažíme dohánět různé důležité i nesmyslné pracovní termíny.

Jestli jste v práci nenahraditelní a potřebujete tam být, zkuste se chřipce vyhnout. Určitě vám bude k užitku námi vybraných 5 základních druhů prevence, díky nimž se dokážete ubránit nákaze a neonemocnět.

Myjte si ruce častěji než obvykle

Všichni víme, že se chřipka přenáší vzduchem. Stačí jen, aby  si jeden nemocný například v MHD kýchl nebo zakašlal a kolem nás v tu chvíli poletují kapénky s miliony chřipkových virů, které následně dosednou na všechny předměty v okolí. Tím, že se jich dotýkáme, přenášíme viry dál, navíc hrozí, že se jimi sami nakazíme.
V době chřipkové epidemie víc než jindy dbejte na hygienu, často si myjte ruce a rozhodně nic nezkazíte, když si na ně následně aplikujete dezinfekční gel. Ten používejte i při styku s nemocným.

Doplňujte vitamíny

I když se snažíme sebevíc, v zimě naše strava není tak bohatá na vitamíny, jak tomu je po zbytek roku. Přitom právě vitamíny posilují naši imunitu, takže není zbytečné si hlídat množství, které konzumujeme, a v době zvýšeného rizika nákazy úměrně zvýšit i jejich konzumaci, hlavně vitamín C (jeho doporučená denní dávka je u dospělého cca 80 gramů, v době chřipkové epidemie můžete množství klidně zvýšit až 10x). Jezte co nejvíc ovoce a syrovou zeleninu, tepelným zpracováním totiž ztrácí až 60 % obsahu vitamínu C.
V zimním období zařaďte do jídelníčku citrusy, rakytník a zelí, hlavně kysané. A není od věci užívat i vitamínové doplňky stravy.

Hořčík jako malý zázrak – zažene únavu a posílí imunitu

Když hrozí chřipka, nepodceňujte ani přísun stopových prvků, především magnézia neboli hořčíku. I když v pestré, vyvážené stravě obvykle denní dávku stopových prvků máte, není na škodu zvýšit jejich konzumaci právě v chřipkovém období. Pro posílení imunity si vyberte nějaký doplněk s obsahem hořčíku, zinku, manganu a mědi, ideálně v kombinaci s vitamíny. V potravě tyto stopové prvky najdeme hlavně v semínkách, ořeších a luštěninách, proto si jimi obohaťte zimní jídelníček.

Otužujete se?

Zvykli jsme si na teplo, často topíme mnohem víc, než potřebujeme. Přitom otužilí lidé jsou méně často nemocní, než lidé rozmazlení teplou sprchou a 25° C v obýváku. Abyste ale zvládly zimní virové nástrahy, je potřeba začít s otužováním mnohem dřív. Využijte k tomu letošní léto a buďte na příští chřipkovou epidemii dobře připravení.

No stres

To, že ve zdravém těle je zdravý duch, je léty prověřená skutečnost a platí to i obráceně. Pokud nebudete vystavováni stresu, vyčleníte si dostatek času na spánek a regeneraci, nebudete viry obtěžováni tak často, jako lidé unavení, pod neustálým tlakem. Čím zdravější bude váš “duch”, tím lépe se ubráníte nemocem. I chřipce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *