Černá maca – zázrak z Peru

Maca negra

Peruánská maca (lat. Lepidium meyenii) neboli řeřicha peruánská, peruánský ženšen, královna And, či peruánská modrá pilulka – tato rostlina s kořeny ne nepodobnými obyčejné řepě, která roste v horách jižní Ameriky, je jednou z nejvýživnějších superpotravin. Mnozí ji dokonce považují za zázrak, tolik skvělých vlastností je jí přisuzováno. Maca se v přírodě nachází ve třech variantách: žlutá, červená a černá, z nichž černá, „Maca negra“, má nejsilnější účinky.
Je všeobecně známým faktem, že domorodí peruánští obyvatelé donedávna neznali onkologická a kardiovaskulární onemocnění a že se mohli pyšnit jedním z nejvyšších věkových průměrů, přestože žijí ve velmi drsných podmínkách. Vzhledem k tomu, že maca je pro kmeny žijící vysoko v peruánských Andách základní potravinou, dá se s výborným zdravotním stavem a vitalitou tamnějších lidí jistě spojovat.

Maca – dar od bohů

V peruánských Andách se maca pěstuje už více než 6000 let, a to v nadmořské výšce kolem 3500 m n. m., kde ji pěstovali už staří Inkové. Ti ji považovali za dar od boha, která je udržuje odolné proti nepříznivým životním podmínkám, dodává jim energii, vitalitu a vyhledávali ji i pro její afrodiziakální účinky.
Maca samotná, aby vůbec byla schopná přežít v nehostinných podmínkách velehor, čerpá z půdy tolik živin, vitamínů a minerálů, kolik jen dokáže. To z ní dělá potravinu s všestrannými účinky. Přesvědčili se o tom i španělští kolonizátoři, když prášek z maca dokázal vrátit vitalitu nejen jim a jejich ženám, které drsné podmínky jihoamerických And špatně snášely, ale i jejich koním, na nichž macu také zkusili.

Nutričně bohatý kořen

Z výživového hlediska je pro nás z celé rostliny důležitý kořen, ten obsahuje opravdu velké množství prospěšných látek. Jsou to především minerální látky (železo, vápník, hořčík, draslík, měď, jód, zinek, sodík), vitamíny (A, B1, B2, B6, C, E), dále pak saponiny, třísloviny a steroly. Maca obsahuje 70% nenasycených mastných kyselin, velké množství sacharidů, 10% bílkovin a 9% vlákniny. Důležité jsou také esenciální aminokyseliny, které naše tělo není schopno samo vytvořit, takže je musíme doplňovat potravou. V maca najdete i mnoho antioxidantů, včetně vzácných fytosterolů, které mají vliv na hladinu cholesterolu. Obsažené alkamidy zase odpovídají za adaptogenní účinky, díky nimž se dostávají do rovnováhy všechny funkce v organismu. Fytoestrogen pomáhá organismu regulovat hormonální systém, takže ženy, které užívají macu, lépe zvládají menopauzu.

Životabudič jménem maca

Maca černá má silné energizující účinky, její konzumace působí na organismus velmi povzbudivě. Zlepšuje vitalitu, psychickou i fyzickou kondici a podporuje energii. Osvěžuje mozek a pomáhá při přemýšlení. Příznivě ovlivňuje vytrvalost, vitalitu, plodnost i sexuální apetenci, často bývá nazývána peruánským ženšenem nebo také peruánskou viagrou. U žen harmonizuje menstruační cyklus a vyrovnává hormony v průběhu menopauzy, u mužů pomáhá při problémech s erekcí. Je stále častěji považovaná za řešení potíží s otěhotněním a při různých dysfunkcích pohlavních orgánů.
Maca pomáhá při nechutenství, doporučuje se při poruchách příjmu potravy. Je dobré ji podávat jako podpůrný prostředek pacientům s onkologickou diagnózou, hlavně po chemoterapii, aby doplnili energii a rychleji regenerovali. Často navrací i ztracenou vůli žít a s nemocí bojovat.
Umí se vypořádat se stresem, úzkostmi i depresemi, zlepšuje náladu. je jedním z nejlepších adaptogenů. Látky obsažené v adaptogenních rostlinách pomáhají přizpůsobit se náročnému prostředí, organismus je odolnější a lépe se dokáže vyrovnávat se stresem.

Vlastnosti, které ocení sportovci

Maca pomáhá při zvyšování výkonnosti a tvorbě svalové hmoty. Proto je velmi oblíbená mezi sportovci, především mezi kulturisty a lidmi provozující bojové sporty. Její účinky na kondici a  imunitní systém jsou veliké a bez vedlejších účinků, protože jde o přírodní látku.
Pomáhá při regeneraci svalstva po sportovním výkonu, dodává novou energii a zpevňuje šlachy i klouby. Mohou za to fytosteroly obsažené v kořenu maca: sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, ergostadienol. Díky svým vlastnostem je maca pro sportovce zdravější alternativou ve srovnání s chemicky vyrobenými suplementy (anabolické steroidy).
Maca je považovaná za důležitou superpotravinu 21. století, protože svými příznivými účinky může zmírnit dopad uspěchaného života, stále se zhoršujících životních podmínek i civilizačních chorob. Už jen jedna kávová lžička denně dokáže nastartovat pozitivní změny v organismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *