Chanca Piedra

Chanca Piedra

Chanca piedra (lat. Phyllanthus niruri) je rostlina, jejichž léčivé účinky byly známy již dávno v historii, celé generace amazonských národů jij používaly jako účinný prostředek na žlučové kameny, ledvinové kameny či jiné potíže urologického charakteru. Za tuto vlastnost si vysloužila řadu přívlastků, například Drtič kamenů – Stonebreaker.
Spasmolytické vlastnosti alkaloidů obsažených v Chanca piedra mají vliv na uvolnění hladkého svalstva močových a žlučových cest a pomáhají tak při vypuzení kamínků z těla. Výsledky klinických testů potvrdily nejen tuto schopnost jihoamerické byliny, ale také preventivní účinky před další tvorbou kamenů.

Účinné látky obsažené v Chanca negra

Phyllanthus niruri neboli Chanca piedra je bohatá na alkaloidy, steroly, lignany, terpeny, flavonoidy, třísloviny, saponiny, vitamin C a další. Obsahové látky fungují jako částečná analgetika a antiflogistika, které pomáhají při vypuzování kamenů a ulevují od symptomů zánětů ledvin, močového měchýře a chronických urogenitálních zánětů. A nejen to. Výborně se osvědčuje i při potížích, jako jsou koliky a poruchy trávení. Látky obsažené v nadzemní části rostliny jsou schopné podporovat trávení tuků a zlepšují schopnost trávicí soustavy. Pomáhají odbourávat tuk uložený v játrech a snižovat cholesterol v krvi. Je účinný podpůrný prostředek při řadě jaterních onemocněních, například při infekční žloutence, při zánětech žlučovodů a žlučových kamenech, při zánětech prostaty či konečníku, při vaginálních a bakteriálních střevních infekcích a infekčních onemocněních trávicího traktu.
Dokáže snížit teplotu a užívá se s úspěchem při chřipkových onemocněních a na nemoci z nachlazení. Analgetický a protikřečový účinek přináší úlevu při menstruačních bolestech.

Jak můžete využít rostlinu Chanca piedra

Látky obsažené v Chanca piedra regulují vylučování kyseliny močové, což příznivě ovlivňuje i průběh dny či revmatismu. Dokážou rozpustit nebo vypudit z močových cest ledvinové a močové kameny všeho druhu a umí předcházet jejich vzniku. Mají diuretické účinky, stimulují tvorbu žluči a tím zlepšují trávení. Chanca piedra pomáhá překonávat virové infekce pohlavních orgánů, působí proti střevním parazitům, využívají se její vlastnosti myorelaxační, tonizující, detoxikační, protikřečové, antivirové, analgetické a spasmolytické. Používá se také v dermatologii při plísních a mykózách. Indiáni používají šťávu z Chanca piedra k urychlení zacelení ran na pokožce.

Její všestranné využití při potížích s trávením, ať už se jedná o koliku, nadýmání, průjem či zácpu, dělá z Chanca piedra nepostradatelného pomocníka, kterého by měl mít každý ve své lékárničce. Hodně se využívá i schopnost byliny potlačit bolest, především hladkého svalstva a kloubů. Podpůrně působí při léčbě diabetes, protože snižuje hladinu cukru v krvi, při léčbě  tuberkulózy i AIDS. Čerstvou rostlinu, smíchanou s mlékem, užívají kojící matky peruánských kmenů, aby zvýšily tvorbu mateřského mléka.

Ověřené vlastnosti Chanca piedra pomáhají dostat organismus do normálu

V současné době je již i v našich zemích laboratorně potvrzeno, že Chanca piedra přispívá k obnově normální funkce močové sousavy, další studie hovoří o schopnosti podporovat správnou činnost a regeneraci jater i u velmi vážných případů infekční žloutenky typu B. Podpora činnosti jater souvisí s pozitivním vlivem Chanca Piedra na trávení, zejména pak trávení tuků.

Odbourávání tuku uloženého v játrech přispívá k detoxikaci a ke zlepšení jaterní funkce.
Klinické studie zaměřené na antibakteriální vlastnosti rostliny Phyllanthus niruri potvrdily snížení bolesti a další zánětlivých symptomů u pacientů s bolestivým hrdlem a nateklými uzlinami, tonsillopharyngitidou. Výsledky tím podporují tradiční použití Chanca piedra při chřipkách a nachlazení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *