Chuchuhuasi

Chuchuasi

Chuchuasi (lat. Maytenus macrocarpa) je strom, který roste v deštných pralesech Amazonie, v Peru, Ekvádoru a v Kolumbii. Jeho tvrdá kůra obsahuje cenné látky, které přiznivě působí na lidský organismus, je proto ceněný podpůrný prostředek.

Chuchuhuasi kůra obsahuje spermidinové a sesquiterpenové alkaloidy, saponiny, chinony, triterpeny, katechiny či isoflavonoid – evoniatin. Díky těmto látkám má  tonizující, protizánětlivé, protinádorové, analgetické, imunostimulační a harmonizující účinky a je tradičně využívána při různých zdravotních potížích.

K čemu se hodí kůra chuchuhuasi

Alkaloidy obsažené v kůře stromu efektivně snižují produkci proteinkinázy C (PKC), což je enzym, který zhoršuje, či startuje astma, kardiovaskulární onemocnění, artritidu, nádory kůže a mnoho dalších. Snížením aktivity PKC se můžeme zmíněným nemocem vyhnout nebo jejich symptomy zmírnit.

Vývar z kůry má vlastnosti tonizující, protizánětlivé, protinádorové a tlumící bolest. Stimuluje imunitní systém a činnost nervové soustavy, příznivě působí při artrózách, revmatizmu, kloubních onemocněních, bolestech zad, svalů a kostí a při osteoporóze a fibromyalgii  . Chuchuhuasi posiluje mozkovou činnost,je vhodným stimulantem při rekonvalescenci po mozkové příhodě. Používá se při Parkinsonově chorobě, roztroušené skleróze i při únavovém syndromu. Podporuje léčbu bronchitidy, chřipky, průjmů, pomáhá tělo zbavit cizopasníků a střevních parazitů, působí příznivě při kardiovaskulárních chorobách, při zánětech ledvin a onemocněních jater.

Zkušenosti s chuchuasi z tradiční medicíny

V Peru jsou velmi populární výluhy kůry v alkoholu, které se pijí při detoxikaci organizmu. Výluh v rumu zvaný populárně „Jungle dring“ je oblíbeným nápojem, podávaným i turistům. Peruánci této rostlině připisují i afrodiziakální vlastnosti.

Chuchuasi kůra se doporučuje ženám s nepravidelnou periodou. Upravuje pravidelnost menstruace a díky analgetickým účinkům snižuje bolesti s ní spojené. Kůra se také používá pro posílení nervového systému, podporu imunity, doplnění energie, či jako stimulant potence. Při chřipkách a nachlazení je vhodné připravit si z ní teplý čaj. Ženy si v období kojení potírají odvarem popraskané prsní bradavky.

Triterpenoidy řadí chuchuasi mezi pomocníky při nádorových onemocněních, Výrazné pozitivní účinky byly zaznamenány  při podpoře léčby nádorů plic, střev, lymfoidních nádorů a melanomů. Kůra chuchuhuasi je proto často součástí protinádorových kúr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *