Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná

Tuto dřevokaznou houbu, jejíž kloboučky připomínají ústřice, známe úplně všichni. Hlíva je v gastronomii považována za velkou lahůdku, její význam je ovšem především v alternativní medicíně. Účinky hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus) na lidský organismus potvrzují i lékařské výzkumy.
Ať už si ji přinesete z lesa, kde roste především na bukovém, březovém či vrbovém dřevu, nebo si ji koupíte v některém ze supermarketů, použitím hlívy ústřičné v jídle děláte pro své zdraví jen to nejlepší.

Účinky hlívy ústřičné na lidský organizmus

Hlíva si bere živiny ze stromu a s nimi i látky, které si jejím prostřednictvím odebíráme i my. Těžko si představit, že bychom tyto nutriety ze stromů získávali pojídáním dřeva, právě tohle za nás dělá hlíva jako dřevokazná houba. Obsahuje polysacharidické betaglukany, vitaminy řady B, D, C, K, proteiny, steroly, některé mastné kyseliny a stopové prvky (chrom, železo, jód, sodík, měď, selen a zinek). Je bohatá na vlákninu, díky níž se z těla vylučují škodliviny, a příznivě ovlivňuje peristaltiku střev. Hlíva posiluje imunitu, je výborná při rekonvalescenci. Má silné antioxidační účinky, takže zpomaluje proces stárnutí buněk. Díky vysokému obsahu kyseliny listové se podílí na tvorbě červených krvinek, takže přispívá k léčbě chudokrevnosti. Mezi její další příznivé účinky patří snižování cholesterolu a cukru v krvi, rozhodně by ji měli užívat diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem. Zlepšení hladiny krevního cukru, cholesterolu a triglyceridů se projevuje po necelém měsíci užívání, je tedy možné svůj zdravotní stav zlepšit opravdu rychle. Čeští vědci ji testovali i jako prevenci a podpůrnou léčbu při kornatění tepen (s pozitivním výsledkem).

Hlíva má antibakteriální, antivirové a antimykózní účinky

V praxi to znamená, že si poradí s řadou virů a bakterií, mimo jiné i se zlatým stafylokoem, který je léčitelný jen obtížně. Z dalších bakterií, proti nimž je hlíva úspěšná, jsou například stafylokok epidermidis, pseudomonas aeruginosa a escherichia coli.
Pomáhá i při různých kožních problémech, ať už se jedná o plísňová onemocnění, podráždění, akné, ale používá se také na bradavice.

Všechny tyto závěry vychází z lékařských výzkumů, jsou tedy ověřené. Hlíva se totiž zkoumá napříč kontinety, protože její výskyt je hojný všude na zeměkouli v mírném a subtropickém pásmu, je tedy dostupná většině lidské populace. To z ní dělá velmi zajímavou léčivku na velkou spoustu potíží.

Potenciální zbraň proti rakovině

Řada výzkumů hlívy ústřičné se soustředila na její případné využití při onkologických onemocněních. V několika studiích prokazatelně zpomalila růst rakovinotvorných buněk, nadějné jsou také imunomodulační účinky houby.
I když se zatím oficiálně nepoužívá při nádorových onemocněních, dosavadní výsledky výzkumů dávají velkou naději. A my ji zatím můžeme používat jako prevenci.

Nabídka přípravků obsahujících hlívu ústřičnou.

2 Replies to “Hlíva ústřičná”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *