Kozí mléko je elixír zdraví

Kozí mléko je elixír zdraví

I když někomu možná nevoní, kozí mléko je velmi zdravé. O hodně víc, než mléko kravské, navíc je mnohem lépe stravitelné a hypoalergenní. O jeho blahodárnosti věděli již staří Římané, považovali ho za elixír dlouhověkosti a věřili, že po něm zkrásní.

Jejich předpoklady nebyly mylné, kozí mléko obsahuje tolik vitamínů a minerálů, že se vyplatí vypít ho do poslední kapky. Velkou roli hraje také jeho skvělá stravitelnost, za niž vděčíme specifické struktuře tukových buněk, která je velmi podobná mateřskému mléku. Proto se kozí mléko doporučuje také jako pokračovací výživa pro kojence.

Co všechno kozí mléko obsahuje

Kozí mléko má mnohem biologicky významnější složení než mléko kravské, obsahuje vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, měď, zinek, mangan, titan, chróm, železo a kobalt. Je také bohatý na řadu vitamínů: A, B1, B2, B12, C, D, E a kyselinu listovou. Obsah fosforu, vápníku, vitamínu D a riboflavinu má oproti kravskému mléku vyšší, naopak výhodou je nižší obsah sodíku, takže je zdravější variantou při vyšším tlaku. Jeho tuky jsou lehce stravitelné a je jich méně než v mléce kravském, kvalitní bílkoviny kasein, albumin a globulin hrají významnou roli při léčbě chudokrevnosti.

Kozí mléko nám prospívá víc než kravské

Kozy jsou jedny z mála zvířat, které netrpí rakovinou. Vděčí za to obranným látkám obsaženým v jejich organismu, které se přenášejí do mléka. Proto řada odborníků doporučuje kozí mléko jako prevenci proti onkologickým onemocněním. Mléko celkově posiluje imunitu, pozitivně ovlivňuje kloubní onemocnění, pomáhá při léčbě onemocnění kůže, astmatu, atopického ekzému, podporuje výstavbu a regeneraci buněk, působí příznivě na žaludek a střeva a při léčbě plicních onemocnění. Umí také zastavit měknutí (osteomalacie) a řídnutí (osteoporóza) kostí.

Kozí mléko je dobré pít i při nervových poruchách, pomáhá odstranit důsledky stresu, úzkost či poruchy koncentrace. Je vhodné i při migrénách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *