Rakytník – citroník severu

Rakytník – citroník severu

Rakytník řešetlákový je strom, který se bočními kořeny dokáže rozrůstat a během několika let vytvořit souvislý porost plný drobných oranžových plodů. Nejen ty, ale i ostatní části rakytníku jsou bohaté na léčivé látky, proto se docela určitě vyplatí, věnovat mu pozornost.

Plody rakytníku jsou nabité vitamíny (A, B, C, D, E, F, K, P) a dalšími účinnými látkami, jako jsou nenasycené mastné kyseliny omega 3, 6 a 9, karoten a kyselina listová. Pokud jde o vitamín C, obsahuje ho rakytník opravdu hodně, jedna bobulka ho má v sobě desetkrát víc než celý pomeranč. Navíc se uchovává i v produktech vyrobených z plodů rakytníku, protože neobsahuje askorbinázu, látku, která vitamín C rozkládá.

Na co je rakytník dobrý

V lidovém léčitelství byl znám už před staletími na území Mongolska, části Číny a především na Sibiři. Jako jediný zdroj vitamínů během mrazivé zimy si vysloužil názvy jako „sibiřský zázrak“ nebo „citroník severu“. Používal se při léčbě kloubních onemocnění, plic a jater, k hojení sliznic, vředů žaludečních i dvanácterníkových, reguluje krevní oběh.

V současnosti je jeho využití ještě širší: díky aminokyselinám přispívá k obnově svalů, šlach, kůže, vaziva, nehtů a vlasů. Pomáhá při tvorbě hormonů a enzymů v těle, významně posiluje imunitu. Při pravidelném užívání pozitivně ovlivňuje činnost jater, slinivky, zlepšuje peristaltiku a dobře působí i při hemeroidech.

V kůře rakytníku se nachází alkaloid hipophein, který se v těle umí přeměnit na serotonin, ten pak má prokazatelně protirakovinné účinky. Navíc podporuje celkovou vitalitu a chrání před depresí.

Rakytníkový olej

Olej lisovaný z oranžových bobulek je skutečnou vitamínovou bombou, obsahuje úplně všechny vitamíny rozpustné v tucích: F, E, P, K a A. Tento vitamínový koncentrát se osvědčil při léčbě zánětů zažívacího traktu, při žaludečních vředech, Crohnově chorobě, ucpaných žlučovodech, při zácpě, jaterních chorobách, poleptaném jícnu a hemeroidech. Doporučuje se užívat i při ateroskleróze, snižuje cholesterol, zlepšuje prokrvení a krvetvorbu vůbec, příznivě působí na pacienty po infarktech, mrtvicích, trombózách, poruchách břišních mízovodů, v rekonvalescenci. Lžička až 4x denně stačí k tomu, abyste byli zdraví a plní vitality.

Olej z plodů poznáte podle tmavě oranžové až červené barvy, právě ten má všechny popsané skvělé účinky. Pokud narazíte na světlý spíš žlutý olej, ten je lisovaný z listů a není tak účinný.

Rakytník v kuchyni

Vzhledem k tomu, že i po tepelném zpracování si zachovává všechny vitamíny (i vitamín C), hodí se na různé sirupy, šťávy, džemy, marmelády i povidla, připravit si z něj můžete kompot, džus, křížaly i ovocné víno. Počítejte ale s tím, že je hodně kyselý a na zpracování je potřeba poměrně dost cukru.

Nabídka přípravků obsahujících rakytník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *