Vitamíny, které potřebují, abyste jedli tuky

Pokud při redukční dietě drasticky omezíte přísun tuků (těch kvalitních pochopitelně), nemůžou se ve vašem těle rozpouštět některé vitamíny, takže jejich konzumace je v podstatě zbytečná. Je prokázáno, že byste neměli denní příjem tuků snížit pod 45 gramů, aby bylo zajištěno dostatečné vstřebávání skupiny vitamínů rozpustných v tucích.

Vitamín A

V přirozené stravě se vitamín A (retinol) vyskytuje především v játrech, v rybím tuku, v másle, ve vaječném žloutku a některých druzích zeleniny a ovoce: mrkvi, zelené a žluté listové zelenině, špenátu, kapustě, petrželové nati, zelí, brokolici, kukuřici, dýni,

v melounech, meruňkách a také v třešních. Jestliže konzumujete nedostatek čerstvé zeleniny, je velmi vhodné doplňovat vitamín A na požadovanou denní dávku potravinovými doplňky, jeho nedostatek způsobuje řadu potíží.

Nedostatek retinolu ovlivňuje náš zrak, způsobuje šeroslepost, můžete být také náchylnější k zánětu spojivek. Projevuje se také šupinatěním kůže a jejímu zvýšenému rohovatění, snížení pohlavní aktivity, potence a imunity s celkovým sklonem k zánětlivým onemocněním, je také účinným antioxidantem, takže pomáhá vázat volné radikály v těle.

Vitamín D

Říká se mu antirachitický vitamín, protože na něm do značné míry závisí pevnost našich kostí. Vitamín D (kalciferol) je důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu do krve a odtud do kostí. Za normálních okolností si ho organismus tvoří sám v kůži z derivátu cholesterolu působením slunečního záření UVB. Jestliže tedy chodíte v létě uprostřed dne často na sluníčko, máte pravděpodobně vitamínu D v těle dost.

Mnohem horší je to ovšem v zimě, kdy je slunečního záření v našich zeměpisných šířkách nedostatek. Také lidé s nadváhou by měli vitamín D doplňovat v přípravcích, protože podkožní tuk má tendenci ho v těle pohltit a nepustit do krevního oběhu. Dá se trochu doplnit stravou – obsahují ho tučné mořské ryby, vejce a trochu i v mléčných výrobcích, celkově je ho ovšem v potravě málo. Nedostatek kalciferolu způsobuje vyšší náchylnost k akutním respiračním nemocem, chřipce a k celkovému oslabení imunity. Naopak dostatečné množství ovlivňuje příznivě svaly, kosti, zuby i kůži (pomáhá při léčbě ekzému).

Vitamín E

Pokud jde o vitamín E, tedy tokoferol, jak se souhrnně nazývají přírodní chemické látky, které chrání buněčné membrány před volnými radikály, je obsažený v oleji z pšeničných klíčků, v másle, v mléce a výrobcích z něj, v burských oříšcích, v sóje, v salátu a další zelené zelenině a v mase. Je další vitamín, který není rozpustný ve vodě, proto při poruše vstřebávání tuků ze střeva může docházet k příznakům stejným jako při nedostatku tohoto vitamínu.

Vitamín E je nejdůležitější antioxidant v těle, stává se součástí buněčných membrán a pomáhá zpomalovat stárnutí. Působí také jako prevence proti nádorovému bujení, zlepšuje hojení ran, tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému. Jeho nedostatek může být příčinou neurologických potíží, snížení obranyschopnosti, může vést až k neplodnosti.

Vitamin K2

Je velmi důležitý pro mineralizaci kostí, v podstatě „vychytává“ vápník v těle a váže ho v kostech. Má také nezbytnou funkci při metabolismu bílkovina u buněčného růstu. Jeho nedostatek se projevuje pomalejší obnovou kostí, což může v pokročilém věku vést k osteoporóze, tedy řídnutí kostí. Dalšími projevy mohou být kornatění, impotence, bolesti hlavy, zad, svalů a kloubů, mohou být spojené se zánětem, únava, malátnost, případně svalová slabost.

Vitamín K2 (menachinon) je svým způsobem novinkou objevenou teprve nedávno a podává se především ženám po menopauze či mužům po antropauze. Doporučuje se jeho podávání v kombinaci s vitamínem D, který podporuje transport vápníku v těle, tedy jeho účinek znásobuje. Jedním z vhodných přípravků je právě Tekutý vitamín K2 a D3 30 ml.

Nabídka přípravků obsahujících tyto vitamíny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *