Vitamíny skupiny B podporují metabolismus

Všechny vitamíny B jsou rozpustné ve vodě a potřebujeme je pro správné fungování metabolismu, tedy přeměny živin v organismu na energii.

Obecně rozlišujeme osm různých vitamínů B: thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kyselinu pantotenovou (B5), pyridoxin (B6), biotin (B7 nebo také vitamín H), folacin (B9, také kyselina listová) a kobalamin (B12). Každý z nich má v těle nějakou funkci a všechny jsou pro organismus svým způsobem důležité. Většinou jich máme v pestré stravě dostatek, někdy je ovšem potřeba některé z nich doplnit, aby se vyrovnal akutní deficit.

Vitamín B1

Jeho největším zdrojem jsou pivovarské kvasnice, neloupané obiloviny, maso, med a ořechy. Potřebujeme ho víc při vyšší fyzické námaze, při pití kávy a černého čaje, při otravě nikotinem, arsenem nebo olovem. Působí proti únavě, má pozitivní účinek na nervový systém. Jeho nedostatek je v našich krajích skoro nemožný, pokud je strava vyvážená.

Vitamín B2

I tento vitamín je v naší potravě celkem dobře zastoupený, obsahují ho kvasnice, vejce, mléko, játra, ledviny, maso hovězí i vepřové, ryby, ořechy, ale i kakao. Je důležitý pro správnou srdeční činnost, kvalitu kůže a hlavně má vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin – ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Hlídat si dostatečný přísun není nutné, obvykle denní spotřebu najdeme v pestré stravě. Nedostatek signalizují zánětlivé procesy v okolí úst (koutky, rty, jazyk), případně zánět spojivek.

Vitamín B3

Niacin je další z vitamínů, kterého máme dostatek v potravě, především v játrech, mléce, vejcích, listové zelenině, brokolici i mrkvi, pivovarských kvasnicích, z ryb je to především tuňák, kde je obsažen, dalším zdrojem je například krůtí maso, semena slunečnice, fazole nebo hrách. Pomáhá snižovat cholesterol, při vyšších dávkách rozšiřuje cévy, takže reguluje vysoký tlak. Je důležitý pro uvolňování energie z potravy.

Vitamín B5

Kyselina pantotenová je důležitá pro spalování sacharidů a lipidů a také při tvorbě nezbytných látek v organismu včetně hormonů. Její nedostatek je prakticky nemožný, vyskytuje se téměř ve všech potravinách.

Vitamín B6

Zdrojem vitamínu B6 jsou hlavně játra, vepřové maso, z ryb jsou to makrely, vejce, droždí, brambory, ze zeleniny zelí, špenát, kapusta, avokádo a mrkev, banány, ořechy a neloupané obiloviny. Vaření ale jeho množství v potravě snižuje. Lidé s větším příjmem bílkovin (profesionální sportovci), osoby trpící celiakií, lidé s chronickými nemocemi i ženy, které užívají hormonální antikoncepci, by měli denní příjem vitamínu B6 zvýšit. Větší dávky pomáhají léčit chudokrevnost nebo nervové potíže. Jeho akutní nedostatek může způsobit některý z léků, převážně antibiotika. Proto je dobré ho v těchto případech doplňovat.

Vitamín B7

Biotin, případně vitamín H či koenzym R, je vitamín mající vliv na léčení kožních problémů. Jeho nedostatek může způsobit změny na kůži, případně nervové poruchy, prakticky ale k jeho nedostatku v organismu téměř nedochází.

Vitamín B9

Již z názvu (kyselina listová) vyplývá, že tento vitamín je zastoupen v listové zelenině, s její konzumací se tedy dostává do organismu dostatek tohoto vitamínu, který je důležitý pro krvetvorbu a v těhotenství pro správný vývoj plodu. Je obsažen i v játrech a kvasnicích, obilovinách, obsahují ho i vlašské ořechy nebo pistácie. Vařením se ho ale až 95 % ztrácí. Hlavně u těhotných žen se proto doporučuje aplikovat potravinové doplňky.

Vitamín B12

Posledním z řady B- komplexu je kobalamin, vitamín důležitý pro správnou funkci nervového systému, krvetvorbu a uvolňování energie pro buněčné pochody. Podává se také při léčbě slinivky, jater a střev, snižuje riziko srdečních onemocnění, zlepšuje paměť a soustředění. Hlavním zdrojem vitamínu B12 jsou živočišné produkty – vejce, maso, mléko a výrobky z něj, takže vegetariáni a vegani ho mohou mít v těle nedostatek, pokud deficit neeliminují doplňky stravy.

Nabídka přípravků obsahujících tyto vitamíny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *