Ženšen – dar bohů

Ženšen – dar bohů

Na evropském kontinentě je znám od roku 1000 díky arabskému cestovateli Ibn Cordibovi, v Asii je využíván nejméně 5000 let. Ženšen pravý (lat. panax ginseng) má pro své léčivé účinky široké uplatnění, ne nadarmo se mu v češtině říká všehoj.

Obsah léčivých látek v ženšenu je až neuvěřitelný, především jde o saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy, přičemž saponinů bylo napočítáno až 70. Pokud jde o antioxidanty, které se v ženšenu nacházejí, jsou to hlavně maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová. Na lidský organizmus působí opravdu všestranně, jen málo bylin je tak komplexně prospěšných, jako je ženšen pravý.

Regenerační a profylaktické účinky ženšenu

I když jste naprosto zdraví, účinné látky ženšenu zvýší vaši energii, zlepší vitalitu a podpoří imunitu. Je znám jako tonikum pro zlepšení duševních a fyzických schopností, zmírňuje únavu a vyčerpání, podporuje koncentraci a urychluje rekonvalescenci po nemoci. Ve světě je běžně užíván jako roborans, tedy jako látka celkově zvyšující kondici. Působí jako prevence proti stresu, neurózám, při cukrovce, znám je také jako oblíbené afrodiziakum. Je významný adaptogen, který zvyšuje odolnost lidského organismu proti škodlivým vlivům prostředí (například proti účinkům těžkých kovů či proti záření) a celkově harmonizuje životní funkce.

Obsah a využití účinných látek ženšenu

V tradiční čínské medicíně je považován za kořen života nebo také dar bohů, protože obsah účinných látek v ženšenu je opravdu vysoký. Soubor saponinů, společně označovaných za ginsenosidy, působí podobně jako steroidy, které navozují v těle potřebnou rovnováhu. Například dokážou snížit vysoký tlak, na druhou stranu zvyšují nízký tlak. Snižuje hladinu cukru v krvi i cholesterolu. Pomáhá při ateroskleróze, zánětech, nespavosti, poruchách erekce či při neplodnosti, zvyšuje hladinu testosteronu. Stimuluje činnost nervového a hormonálního systému, povzbuzuje metabolismus a urychluje hojení ran a kožních onemocnění, má velmi dobré účinky na funkci jater, pomáhá s regenerací jaterních buněk.

Jsou prokázané i protinádorové účinky, v onkologii má velký význam také proto, že otupuje bolest, mírní únavu a zlepšuje psychiku pacienta. Zároveň tlumí rozvoj metastáz, má silné antibakteriální účinky (především proti stafylokoku), je vhodným podpůrným prostředkem při léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci.

Způsoby, jak ženšen využít

Ženšen se dá aplikovat v mnoha formách: rozšířené jsou sirupy, čaje, extrakty a tinktury. Z kořene si můžete udělat odvar i doma, stačí na mírném ohni vařit po dobu 30-60 minut asi 1-1,5g na prášek semletého sušeného kořene. Užívá se 3x denně po dobu 1 – 1,5 měsíce, potom je nutné udělat půlroční pauzu.

Své využití má i v kuchyni, především v čínské. Vaří se z něj posilující polévka, přidává se do čajových směsí, oblíbený je v kandované formě. Takto upravit si ho můžete sami: kořeny ponoříte na několik minut do vařící vody, potom se v nich uděláte otvory a přes noc necháte máčet v koncentrovaném cukerném roztoku. Jakmile jsou kořeny cukrem nasyceny, vyndejte je a osušte. Toto mlsání má povzbuzující účinky pro váš organismus.

Nabídka přípravků obsahujících ženšen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *